İNŞAAT MÜHENDİSLERİ NE İŞ YAPAR ? DERSLERİ ZOR MU ?

Sınav döneminin yaklaştığı şu günlerde herkes ayrı bir telaş ayrı bir stres içerisinde 🙁 Tercih döneminde henüz ne yapacağına karar veremeyen öğrenciler için ufak bir seri hazırlamaya karar verdim.
Meslek seçimi hayatınız dönüm noktası.Ömrünüz boyunca ne iş yapacaksınız,kimlerle diyalog kurup,nerede çalışacaksınız buna karar veriyorsunuz.
Karar vermeden önce serimize göz atmanız yararınıza olacaktır.
İnşaat mühendisliği bilinen en eski mühendisliklerden biridir.Yol,Köprü,baraj,ev,fabrika yapımı sizin mesleki alanınıza girecektir.Eğitiminiz boyunca hepsiyle alakalı dersler görecek,zorunlu stajlarınızla da tecrübe edineceksiniz.
Derslerin neredeyse hepsi sayısal yeterlilik gerektirdiğinden sayısal yeteneğinizin güçlü olması gerekmektedir.Dersi derste öğrenmek zorunda olacaksınız çünkü püf noktaları yakalayamazsanız çok zorlanırsınız.4 yıl boyunca birbiriyle bağlantılı dersleri kavramak için sosyal yaşamınız dan diğer arkadaşlarınıza göre feragat etmeniz gerekir çünkü 2 sini aynı anda yürüten çok az insan vardır 🙂
4 yıllık eğitim sonunda kpss ile kamuda çalışabilir ya da özel şirkette çalışabilirsiniz.
Eğer özel şirkette çalışacaksanız yol genelde yaygın olarak 3 e ayrılıyor.İşin proje kısmında görev alıp ofiste proje çizebilirsiniz,ya da saha da görev alıp işin doğru yapılıp yapılmadığını yapım esnasında kontrol edip,işi koordine edebilirsiniz.3.yol olarakta devam eden inşaatlarda yapı denetim olarak temel,kolon,kiriş kontrol edebilirsiniz.
Bu mesleği seçerseniz ömrünüz boyunca kendinizi yenilemek zorunda kalırsınız,yani olası bir durumda çözüm üretmek iş verenleriniz tarafından sizden beklenecektir.
Eğer özel sektör düşünüyorsanız rakiplerinizden kendinizi öne çıkarmak için çok sayıda program çalışıp,ingilizce ye odaklanmanız gerekir.Tabii bu işlerde teorik bilgi kadar tecrübe faktörü olduğundan stajlarınızı çok çok iyi yapmanız gerekir.
Küçük bir tavsiye ne seçerseniz seçin ama şuna karar verin “ileri de kendi işimi ofisimi açmak istiyor muyum”?.İnşaat mühendisliğinde kendi ofisini açmak mümkün.Diğer mesleklerde vereceğiniz cevaba göre seçim yapabilirsiniz.
RESİM:insaport.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir